У чому суть лізингу житла

У чому суть лізингу житла

Український уряд дозволив державній іпотечній установі (ДІУ) давати квартири в лізинг. Поки мова йде тільки про внесення змін в статут. Але якщо профільне міністерство і уряд прийме розроблену методику, то вже в цьому році деякі українці зможуть скористатися пільговими «кредитами».

Головні відмінності від іпотеки – не потрібно платити перший внесок, немає застави і в будь-який момент можна повернути виплачені кошти. Більше того, чиновники розраховують, що щомісячна виплата буде навіть менше, ніж вартість оренди квартири. Було з’ясовано, хто і коли в Україні зможе скористатися новою держпрограмою.

Що таке лізинг і чим він відрізняється від іпотеки

Згідно з офіційними даними, в Україні більше 400 тисяч сімей знімають житло. Реальні ж цифри, впевнений ріелтор Максим Бабуряк, можуть бути в кілька разів вище. Багато українців живуть не за пропискою, оформляють договір оренди і не реєструє його. Порахувати таких орендарів офіційна статистика не може, пояснює експерт.

Назбирати на покупку квадратних метрів із середньою зарплатою вкрай складно. А іпотека в Україні-одна з найдорожчих в Європі – близько 20% річних. Днями Кабінет міністрів дозволив Державній іпотечній установі давати квартири в лізинг.

За формою, лізинг – це та ж оренда, пояснює юрист Олександр Плахотник, ось тільки орендна плата йде не в кишеню власника, а погашає вартість житла. Лізинг ДІУ планує видавати на термін до 20 років. За цей час можна повністю розрахуватися за житло і отримати на нього право власності.

«Лізинг не передбачає застави. Фактично, ви живете в квартирі, яка належить не вам. Якщо це лізинг з приватною компанією, то тут можуть бути ризики. Наприклад, ця компанія може взяти на квартиру, за яку ви платите, кредит. Але якщо це буде Державний Лізинг, ризики мінімізовані», — упевнений Олександр Плахотник.

Як розповіли в Державній іпотечній установі, річна ставка (т. зв. «лізингова винагорода») складе 15,3%. При цьому платити перший внесок не потрібно. Для порівняння, середня українська ставка за іпотечними кредитами – 20% річних, при цьому перший внесок буде коливатися від 30 до 50% від вартості квартири. Державний «Ощадбанк» пропонує своїм клієнтам іпотеку під 23% річних з терміном погашення до 15 років. Лізинг ж можна буде оформити на 20 років і без першого платежу.

Квартири для програми планує закуповувати за допомогою системи ProZorro безпосередньо у забудовників. Скільки щомісяця доведеться платити учасникам програми, на даний момент невідомо. В першу чергу це залежить від вартості квартири і терміну угоди, проте в ДІУ сподіватися, що платити по лізингу доведеться навіть менше, ніж за оренду такої ж квартири. До речі, у столиці вартість оренди однокімнатної квартири може коливатися в межах 5-7 тисяч гривень в сегменті «бюджетного житла» («хрущовка» недалеко від станції метро).

Хто і коли зможе скористатися програмою

Пілотний проект планують запустити в Києві вже цього року. Але скористатися ним зможуть тільки учасники бойових дій. Списки учасників програми складе профільне міністерство, а квартири куплять у забудовників за допомогою системи ProZorro на відкритих торгах. ДІУ відразу викупить квартир і посели в них бійців.

Наступний крок, якщо уряд затвердить методику, – квартири для бюджетників. В першу чергу це правоохоронці і військові. Після них-всі залишилися пільгові категорії. Зазначимо, згідно зі ст. 47 Конституції України, БЕЗКОШТОВНО житло покладається громадянам, які потребують соціального захисту. На ділі під цю категорію підпадають тисячі осіб – сироти, інваліди, багатодітні і т. д. Однак квартири отримують лише одиниці.

«Наступного року ми сподіваємося, що вдасться запустити програму для інших. Але, звичайно, в першу чергу це черговики. Згідно «минргеоновским» правилами це громадяни, які потребують поліпшення житлових умов», – розповіли в прес-службі ДІУ.

Чиновники припускають: скористатися державним лізингом зможуть і українці, які не підпадають під жодну з пільгових категорій. Однак чергу до них дійде тільки в тому випадку, якщо ринок цінних паперів буде стабільно розвиватися (ДІУ не отримує бюджетного фінансування, а залучає гроші з ринку).

«Поки що це проект. Зараз ухвалили зміни до нашого статуту. Нам дали право крім рефінансування іпотечних кредитів займатися і лізингом.

Ми розробили проект програми забезпечення житлом на умовах фінансово лізингу. Цей проект проходить узгодження в Кабміні і профільних міністерствах. Наступний етап – прийняття Кабміном постанови, яка визначить сам порядок забезпечення житла. Після цього можна говорити конкретно», – пояснили в Державній іпотечній установі.

До речі, в розвинених країнах, де ризики для банків менше, а рівень інфляції може коливатися в межах одного відсотка на рік, іпотеку можна взяти під 3-5% річних. Так, в США можна отримати кредит на житло (так званий mortgage) з фіксованою ставкою 3,72% річних на 30 років. Приміром, з клієнта, який взяв кредит на 200 тисяч доларів, банк через 15 років отримає 252 тисячі доларів. В Україні ж, пояснюють експерти, в умовах девальваційних ризиків і двозначної інфляції говорити про «дешеві» кредити поки що не доводиться.

Згідно з міжнародним дослідженням Global House Price Index, за рівнем падіння за 2016 рік перше місце в світі зайняла Бразилія, а друге – Україна. За цей рік ціни на нерухомість впали ще на 2%. Ринок нерухомості безпосередньо пов’язаний з купівельною спроможністю і станом економіки.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *